Predstavitev


Folklorna skupina Tine Rožanc je ena najstarejših in največjih folklornih skupin v Sloveniji. Ustanovljena je bila leta 1949 s prihodom Plesnega športnega kluba Ljubljana pod okrilje Železničarskega kulturno umetniškega društva (ŽKUD) Tine Rožanc. Skupina se je v času svojega nastanka in kasneje v nekdanji Jugoslaviji predstavljala z nekoliko drugačnim BLOGjem kot danes. Po osamosvojitvi države Slovenije se je BLOG skupine prenovil in se omejil zgolj na slovensko ljudsko izročilo. Skupina danes predstavlja plese in pesmi iz različnih slovenskih regij tako po Sloveniji, Evropi ter drugod po svetu.

Skupina aktivno sodeluje z mednarodno organizacijo CIOFF (Conseil international des Organizations de Festival de Folklore), v okviru katere je redno vabljena na številne mednarodne festivale.

ID


Železničarsko kulturno umetniško društvo Tine Rožanc

Folklorna skupina Tine Rožanc

Sedež društva:  Kolodvorska ulica 11, 1506 Ljubljana ,Slovenija

Lokacija dvorane: Parmova 35, 1000 Ljubljana, Slovenija

info@rozanc.si

DŠ: 75422824

TRR: 03105-1000415175 (s pripisom za folklorno skupino)

Več...

Organiziranost


Društvo je sestavljeno iz več funkcij, ki skrbijo, da skupina uspešno deluje, ustvarja in predstavlja slovensko ljudsko izročilo po Sloveniji in svetu.

UPRAVNI ODBOR

Za organizacijo in realizacijo koncertov, raznih dogodkov, medijske prepoznavnosti, nastopov, turnej, druženj, prijav na razpise in urejanje financ skrbi upravni odbor, na čelu s predsednikom.

UMETNIŠKI SVET

Je sestavljen iz umetniških vodij vseh sekcij (veteranske, članske in otroške), garderoberjev ter vodij glasbenikov in tamburaškega orkestra. Sodelujejo pri pripravi letnih koncertov, nastopov ter turnej. Skupaj tako sestavljajo programe, kot tudi ustrezne odrske postavitve za koncerte, nastope in turneje.

Več...

Zgodovina


Folklorna skupina Tine Rožanc deluje v okviru Železničarskega kulturno-umetniškega društva (ŽKUD) Tine Rožanc, katerega korenine segajo daleč nazaj. Leta 1911 se je pričelo samostojno kulturno delovanje slovenskih železničarjev v Trstu, ki je po razpadu Avstro-Ogrske začasno prenehalo delovati in se zatem preselilo v Ljubljano. Kulturno delovanje je bilo v Ljubljani uspešno, vendar ne dolgo. Druga svetovna vojna je razvoj in delovanje kulturnih dejavnosti mnogokrat omejevala. V povojnem času se je med železničarskimi delavci obudila želja in potreba po ponovnem kulturnem udejstvovanju. Železničarji so 29. avgusta 1946 obnovili delovanje društva in ga preimenovali v Društvo Tine Rožanc.

Ob ustanovitvi Železničarskega kulturno-umetniškega društva (ŽKUD) Tine Rožanc so delovali godbeni, orkestralni, pevski in dramski odsek. Folklorna skupina je bila ustavljena leta 1949, ko je pod okrilje ŽKUD-a prišel Plesni športni klub Ljubljana. Takrat skromno skupino folklornih plesalcev sta vodili gospe Marija Šuštarjeva in Tončka Maroltova.

Več...

Podporniki


Glavni podpornik folklorne skupine Tine Rožanc so Slovenske železnice. Skupini pomagajo tako finančno kot organizacijsko pri izvedbi koncertov, turnej, promocij ter ostalih dogodkov.

Skupina deluje pod okriljem Slovenskih železnic že od samega začetka, torej od ustanovitve Železničarskega kulturno-umetniškega društva (ŽKUD) Tine Rožanc. Slovenske železnice skupini zagotavljajo prostore v sklopu Železniškega muzeja, ki jih skupina uporablja za izvedbo vaj in družabnih dogodkov.

Predstavitev otroške skupine


Enkrat tedensko rožansko dvorano zasedejo rožanski otroci. Skupina je razdeljena na predšolsko in šolsko skupino. V prvi plešejo med drugim tudi dvoletniki, v drugo so vključeni otroci do sedmega razreda. Poleg tedenskih vaj se otroci družijo ob kostanjevem pikniku, miklavževanju, izdelovanju voščilnic, ogledu železniškega muzeja, pustovanju, sladkanju s sladoledom. Na nastopih se kljub ločenim vajam obe skupini združita in zaplešeta skupaj. Vsako leto skupina nastopi na srečanju otroških folklornih skupin in na letnem koncertu. Pripravi tudi različne majhne in malo večje nastope za starše, babice in dedke, odzove pa se na povabila s plesnimi in pevskimi točkami.

Namen srečevanja otroške skupine je ta, da se otrokom približalo ljudsko izročilo v vsem bogastvu, to je preko plesa, pesmi, zgodb ter iger, ki jih otroci neverjetno hitro usvajajo. Ob tem se učijo ritma, različnih korakov, petja, odrske igre, znajdenja na odru, premagujejo tremo in se učijo biti sproščeni, ko je to malce težko. Želimo jim podariti čas, da se lahko igrajo, odkrivajo nekaj novega in ustvarjajo.

Zgodovina

Otroška folklorna skupina je z delovanjem začela leta 1996, število članov se je tako iz leta v leto večalo. Ideja o otroški skupini je prišla s strani Maje Rakun, ki je skupino vodila devet let, v pomoč so ji bili še drugi mentorji. Njena želja je bila, da bi bili tudi najmlajši del življenja na rožancu in bi se ob tem seznanjali s plesi, pesmimi, igrami ter vsem tem, kar prinaša ljudsko izročilo. Skupina se je vseskozi pojavljala na letnih koncertih, nastopih po šolah, društvih, vrtcih ter domovih za starejše, kasneje tudi na srečanjih otroških folklornih skupin. Skupina je skozi leta dobro zaživela in vseskozi ohranjala temeljno idejo o ohranitvi in predajanju ljudskega izročila.

Kontaki skupine

Ana Dolinšek

Telefon: 040 126 123
E-mail: Ana.Dolinsek@rozanc.si

Tjaša Lahne

Telefon : 041 298 546
E-mail: Tjaša.Lahne@rozanc.si

Vaje : ponedeljek

Predšolska skupina 17.30–18.15
Šolska skupina 18.15–19.00

Predstavitev članske skupine


Člansko skupino Folklorne skupine Tine Rožanc sestavljajo dijaki, študenti in mladi iz celotne Slovenije. Člane druži ljubezen do plesa in prijateljstva, ki se stkejo na rednih vajah in druženju po njih.

Namen skupine je ohranjati in širiti slovensko ljudsko izročilo, ki obsega plese in pesmi iz različnih slovenskih regij. Članska skupina je s svojimi avtorskimi postavitvami reden gost državnih folklornih srečanj, ki jih organizira Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Plesne koreografije z zanimivo vsebino in inovativnimi priredbami ljudskih skladb so bile v preteklosti s strani strokovnih ocenjevalcev večkrat ocenjene z zelo visokimi ocenami.

Več...

Kontaki skupine

Anja Cizel

Umetniški vodja

Telefon: 041 560 976
E-mail: Anja.Cizel@rozanc.si

Jaka Križ

Predsednik

Telefon: 051 270 038
E-mail: predsednik@rozanc.si

Lea Onufrija Volk

Referentka za nastope

Telefon: 040 431 604
E-mail: nastopi@rozanc.si

Vaje: torek in četrtek

Začetna skupina 18.00-19.45
Članska skupina 20.00-22.00

Predstavitev veteranske skupine


Veterani Folklorne skupine Tine Rožanc predstavljajo pomembno jedro folklorne sekcije z dobro zasedbo parov in uspešnim lastnim orkestrom. Danes ima skupina v svojih vrstah 32 plesalcev in sedem glasbenikov. Kot samostojna skupina deluje že 24 let.

Program skupine je že od nekdaj pokrival plese vseh slovenskih pokrajin, razen Primorske. Leta 2017 je skupina zapolnila to vrzel in zaplesala na območnem srečanju v Ljubljani z novo koreografijo primorskih plesov, ki jih je postavil trenutni umetniški vodja skupine Marko Kosmač. Avtorji glasbene priredbe omenjene koreografije prihajajo prav tako iz veteranskih vrst.

Člani veteranske skupine redno vadijo in sicer dvakrat tedensko po dve uri. Zavedajo se, da morajo biti prizadevni z ozirom na to, da leta naredijo svoje. Na tak način ohranjajo raven kvalitete, s katero se pojavljajo na odru. Veterani se ponašajo z bogato in lepo odrsko podobo kostumov, kateri posvečajo prav posebno skrb.

Več...

Zgodovina

Nastanek veteranske skupine povezujemo s 45-letnico delovanja folklorne skupine Tine Rožanc v letu 1994. Takrat sta se sestala nekdanji umetniški vodja dr. Bruno Ravnikar in plesalec Slavko Gnidovec ter se dogovorila, da se na prihajajoči obletnici društva predstavijo tudi plesni pari iz petdesetih let s samostojno točko. Izbrala sta osem parov plesalcev, dr. Bruno Ravnikar pa je postavil novo koreografijo z glasbeno priredbo gorenjskih plesov.

Na koncertu, ki je sledil zatem, so veteranski plesalci poželi prave ovacije. Navdušena publika je nastopajočim plesalcem dala zagon za nadaljevanje plesnega udejstvovanja. Veterani so se potem začeli redno sestajati dvakrat tedensko. Izpopolnili so omenjeno koreografijo in jo poimenovali »Gorenjski jubilejni plesi«. Kasneje so v svoj BLOG dodajali nove in nove plese. Člani veteranske skupine so svoje delo vzeli resno in zato redno vadili. Skupina se je tako začela širiti, saj so med njihove vrste prišli novi člane, ki so bili v večini nekdanji plesalci.

Skupina danes redno deluje, ima trideset plesalcev in svoj orkester s sedmimi glasbeniki. Nabor plesov, ki jih ima v svojem programu, pokriva vsa področja Slovenije. Veliko skrb posveča tudi kostumski podobi skupine, saj se zaveda, da le tako lahko uspešno širi folklorno ljudsko izročilo sedanjim in bodočim rodovom doma kot tudi po svetu.

Kontakti skupine

Marko Kosmač

Umetniški vodja

Telefon: 041 617 322
E-mail: Marko.Kosmac@rozanc.si

Andrej Kunej

Predsednik skupine

Telefon: 041 515 170
E-mail: predsednik.veterani@rozanc.si

Andrej Kunej

Organizacija nastopov

Telefon: 041 515 170
E-mail: nastopi.veterani@rozanc.si

Vaje: ponedeljek in sreda

Veteranska skupina 19.30-21.30