Zakaj imajo Afričani temno barvo kože, a bele dlani in pete

Prebivalci te celine so edinstveni.

Zakaj imajo Afričani temno barvo kože, a bele dlani in pete / Collage Glavred, foto: pixabay.com

Barvo človeške kože oblikujejo različni dejavniki, vključno z dednostjo, naravno selekcijo in geografskim položajem. Zakaj imajo Afričani temno barvo kože in zakaj imajo Afričani bele dlani in pete, so vprašanja, povezana z genetiko, fiziologijo in evolucijo.

Zakaj imajo Afričani temno barvo kože?

Temna koža Afričanov je posledica prilagajanja na intenzivno sončno svetlobo v afriškem tropskem podnebju. Glavni dejavnik, ki določa barvo kože, je melanin, pigment, ki se sintetizira v posebnih kožnih celicah, imenovanih melanociti, pišejo znanstveniki na PubMed Central.

Kaj je spletna stran PMC?

PubMed Central® (PMC) je brezplačni arhiv polnih besedil biomedicinske in naravoslovne revijalne literature iz Nacionalne medicinske knjižnice Nacionalnega inštituta za zdravje ZDA (NIH/NLM).

Melanin je dveh vrst: eumelanin (črno-rjav) in feomelanin (rumeno-rdeč). Več kot je eumelanina v koži, temnejša je, in prav ta zagotavlja zaščito pred UV-sevanjem ter zmanjšuje tveganje za poškodbe DNK in kožnega raka.

Po evolucijski teoriji naj bi temna barva kože pomagala prednikom sodobnih Afričanov ohraniti zdravje in preživeti visoko raven ultravijoličnega sevanja, ki prodira v Zemljino ozračje na ekvatorju. Poleg tega temni lasje Afričanov opravljajo pomembno funkcijo zaščite lasišča pred soncem.

Zakaj imajo Afričani bele dlani in pete?

Ta pojav je posledica odsotnosti melanocitov, celic, odgovornih za proizvodnjo melanina, v koži dlani in podplatov. Ti deli telesa so pri vseh ljudeh, ne glede na etnično pripadnost, enako svetlo obarvani. Zato ti predeli tudi ob dolgotrajni izpostavljenosti sončni svetlobi ne porjavijo, ker preprosto ne vsebujejo pigmenta, ki bi lahko spremenil barvo.

Tudi dlani in podplati se po strukturi razlikujejo od preostale kože. Na teh predelih ni lasnih mešičkov in koža je debelejša, zato je odporna na mehanske obremenitve, vendar manj dovzetna za spremembo barve. Če torej pogledate dlani in podplate, bodo vedno svetle barve, ne glede na barvo kože na drugih delih telesa.

Kako melanin vpliva na pigmentacijo?

Melanin se sintetizira v melanocitih, ki ga razporedijo po koži. Temna barva kože je povezana z veliko količino eumelanina, ki ščiti pred poškodbami zaradi sonca in izboljšuje termoregulacijo v vročem podnebju. Študije so pokazale, da imajo nekateri geni, kot sta MFSD12 in DDB1, ključno vlogo pri pigmentaciji kože Afričanov.

Morda vas bo zanimalo:

Če opazite napako, označite potrebno besedilo in pritisnite Ctrl+Enter ter o tem obvestite uredništvo.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc