Tukaj je opis, s čim morate spomladi nahraniti svoje grozdje, da bo pridelek velik.

Predstavljamo vam, s čim morate spomladi pred cvetenjem nahraniti grozdje, da boste imeli dober pridelek.

Kako hraniti grozdje spomladi / foto depositphotos.com

Grozdje zelo rado gnoji in se mu bo zahvalilo z bogatim pridelkom. S prvim gnojilom je treba grozdje pognojiti zgodaj spomladi, takoj po taljenju snega. Drugič in tretjič med letom lahko grozdje pognojimo po cvetenju in po pojavu prvih jagod. Zelo primerno je, da gnojilo ne uporabljamo na sami parceli, temveč v drenažnih ceveh.

Napisali smo tudi, s čim spomladi poškropiti gredice, da bi na zelenjavnem vrtu zrasel dober pridelek zelenjave.

Mineralna gnojila

Grozdje potrebuje dušik za hitro prebujanje in zgodnjo rodnost. Za grmovje pripravite takšno življenjsko mešanico: 2 žlici superfosfata + 1 žlica kalijevega sulfata + 1 žlica amonijevega nitrata. Gnojilo enakomerno porazdelite po površini z grozdjem, nato površino zalijte.

Od tretjega leta starosti lahko grozdje gnojite s to mešanico: 40 g sečnine (urea) + 40 g superfosfata + 30 g natrijevega sulfata + 10 litrov vode. S to raztopino zalijte grozdje pod korenino.

Za foliarno hranjenje, tj. škropljenje listov, pripravite naslednjo sestavo: 40 g sečnine + 20 g citronske kisline + 15 g borove kisline + 1 g železovega sulfata.

Piščančji iztrebki

Piščančji iztrebki vsebujejo veliko kalija in fosforja, ki sta dobra za grozdne jagode. Piščančji iztrebki so zelo koristni za mlade grme.

Gnojilo pripravite tako, da pest kokošjih iztrebkov prelijete z 20 litri vode. Raztopino pustite fermentirati en teden. S to raztopino zalijte območje z grozdjem. Grozdja z gnojem ne gnojite več kot enkrat na leto.

Drugi način gnojenja grozdja z gnojem: okoli vsakega grma zakopljite pol vedra gnoja. Nato vsak grm zalijte z vsaj petimi vedri vode.

Pepel

Pepel je naravni nadomestek za mineralna in kemična gnojila. Pepel prav tako odganja glivice. Za gnojenje grozdja raztopite 1 kg pepela v 3 vedrih vode. Mešanico pustite delovati 3 dni. Nato mešanico raztopite še v 10 litrih vode in z njo zalijte grozdje.

Hlevski gnoj

Sveži kravji ali konjski gnoj je dober za hranjenje grozdja. Zmešajte 1 vedro gnoja in 3 vedra vode ter pustite stati 1-2 tedna. Toplejše kot je zunaj, hitreje bo mešanica dozorela. Fermentirano mešanico razredčimo z vodo v razmerju 1:5. Za en grm grozdja uporabimo 2 vedri takšnega gnojila.

Organska sredstva

Sredi ali pozno spomladi, ko je že veliko zelenja, lahko grozdje nahranimo z infuzijo rastlin. V ta namen sta primerni rastlini grah ali kopriva. Zmečkajte liste teh rastlin in jih prelijte z 10 litri vode. Mešanico pustite stati 3-5 dni, nato pa na topel in suh dan zalijte grozdje pod korenino.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc