Ne pusti sledi: najboljši nasvet odstranjevalca kavnih madežev za odstranjevanje kavnih madežev

Madeži od kave so eni od najtežje odstranljivih, vendar se jih lahko doma znebite in rešite svoje stvari brez prevelikega truda.

Kavni madež je lahko težava / foto depositphotos.com

Verjetno je vsak od nas vsaj enkrat v življenju na oblačila nanesel kavni madež in ga poskušal oprati, čeprav ne vedno uspešno.

Težave se pojavijo, ker so to eni od madežev, ki jih je najtežje odstraniti. Toda razumimo, kako doma brez prevelikega truda odstraniti kavni madež in rešiti svojo stvar.

Prej smo govorili o tem, kako odstraniti maščobni madež z oblačil.

Kako oprati kavni madež

Glavna stvar v tem primeru je hitrost. Čim prej stvar sperete v vroči tekoči vodi, tem bolje. Če je mogoče, na madež nalijte pralni prašek. To pa je primerno, če ste “posadili” madež iz čiste črne kave brez mleka. In seveda ne pozabite na priporočila za nego posamezne tkanine: ne namakajte stvari, ki so prikazane le v kemičnem čiščenju, ali pa ne potapljajte v vročo vodo oblačil iz občutljivih tkanin.

In če se razlije kava z mlekom, potem je treba stvari sprati s hladno vodo, da beljakovine pod vplivom toplote ne pospešijo absorpcije kavnega pigmenta v tkanino. Sol in voda bosta pomagali pri maščobi – dovolj je, da mešanico pustite delovati nekaj minut.

Izperite kavni madež lahko pod tekočo vročo vodo in dodate pralni prašek / foto depositphotos.comKavni madež lahko sperete pod tekočo vročo vodo, z dodajanjem pralnega praška / foto depositphotos.com

Kako odstraniti kavni madež

Odvisno od tkanine lahko madeže od kave odstranite z naslednjimi sredstvi:

  • Za stvari iz bombaža morate umazano mesto previdno obrisati z raztopino vodikovega peroksida in vode (v enakih količinah).
  • Za tkanine iz džinsa lahko uporabite enako raztopino ali pa peroksid nadomestite s kisom. Vendar priporočamo, da sredstvo najprej preizkusite na nevidnem delu oblačila, da se prepričate, da tkanina ne bo izgubila svoje svetlosti.
  • Za volnene, svilene in satenaste izdelke pa je treba razredčiti glicerin in detergent za pomivanje posode (v enakih razmerjih) v osmih delih vode. S to raztopino večkrat obrišite (brez drgnjenja) madež in pustite, da se posuši. Po potrebi postopek ponovite.
  • Sintetične tkanine, kot so: poliester, viskoza in druge, lahko perete na enak način kot svilo. Poskusite lahko tudi z mešanjem pralnega praška s kisom in obdelavo obeh strani oblačil. Po približno 20 minutah izperite s toplo vodo.

Mimogrede, pred kratkim smo vam povedali, kako lahko navaden namizni kis pomaga, če imate na čevljih sol.

Česa ne smete storiti, da odstranite madež kave

Če ste pravkar polili pijačo na svoj najljubši pulover, ne uporabljajte vlažnih robčkov – ti bodo težavo le še poslabšali. Prav tako ne drgnite madeža – tako se bodo kavni pigmenti le še globlje vpili.

In kot smo že omenili – bolje se je odzvati takoj, ne odlašati; tkanine, na katero se je razlila pijača s smetano ali mlekom, ne spirajte v vroči vodi.

Preberi tudi:

Kako oprati kavni madež – ljudska zdravila

Pri odstranjevanju kavnih sledi z nekaterih tkanin ni slab pomočnik kis. To storite tako, da čajno žličko razredčite v kozarcu vode in vanjo potopite stvar. Pustite nekaj minut in dobro sperite z vodo.

Drugo sredstvo je soda bikarbona. To storite tako, da jo zmešate z vodo v gosto (kisli smetani podobno) maso, jo nanesete na madeže in nežno vtrete. Po eni uri jih sperite z vodo in pošljite v pralni stroj.

Druga poceni možnost je lahko milo za pranje perila. Treba ga je zdrobiti, vreči v vročo vodo in dobro mešati, dokler ne nastane gosta pena. To raztopino uporabite za obdelavo kavnih madežev in jo po približno desetih minutah sperite z vodo.

Za odstranitev kavnega madeža bodo pomagala ljudska zdravila / foto depositphotos.comPri odstranjevanju kavnega madeža bodo pomagala ljudska zdravila / foto depositphotos.com

Za bele, vendar ne občutljive tkanine lahko uporabite klor. Zmešamo ga z vodo (v razmerju ena proti tri), previdno nanesemo na madež in po nekaj sekundah temeljito speremo z vodo.

Odlično sredstvo bo tudi amoniakalni alkohol, ki pa ni primeren za občutljive tkanine. Razredčite ga v vodi, nanesite na kavni madež in ga pošljite v pralni stroj.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc