Monilioza sadnega drevja lahko uniči celoten pridelek, zato morate vrt proti glivicam tretirati spomladi.
Monilioza na marelicah / foto depositphotos.com
Monilioza je priljubljena glivična bolezen koščičarjev. Gliva prezimi na drevesu, spomladi pa se hitro razširi na plodove. Vsakdo je že vsaj enkrat videl znake monilioze – plodovi postanejo rjavi in mehki, prekriti z belimi pikami, listi pa porjavijo in ovenijo. Da bi pridelek zaščitili pred to nevarno boleznijo, vrt tretiramo spomladi, preden se pojavijo prvi plodovi.
Prej smo vam povedali, kako izboljšati kalivost semen, če nameravate posaditi sadike.
Kako spomladi drevesa tretirati proti moniliozi
Zdravljenje proti bolezni se izvede, preden se pojavijo prvi cvetovi. Spomladi je treba pregledati vrt in odrezati vse bolne in suhe veje ter +10 cm zdrave površine. Odrezke je treba sežgati.
Pred cvetenjem je treba vrt poškropiti s posebnimi fungicidi, ki so učinkoviti proti moniliozi. V ta namen lahko v kmetijski trgovini kupite Topsin-M, Horus ali Mycosan-B ali 1-odstotno mešanico Bordeaux. Preberite navodila na izdelku, v kakšnem vremenu ga lahko škropite.
Drugič drevesa z istim pripravkom poškropimo po pojavu prvih cvetov. Tretjič pa lahko vrt po želji tretiramo jeseni po spravilu pridelka.
Tudi za zaščito vrta pred glivami bo pomagalo beljenje dreves spomladi. Beljaku dodajte fungicid in ga nanesite na drevesa. Med fungicidi se belici najpogosteje dodaja bakrov sulfat.
Preprečevanje monilioz
Če želite drevesa zaščititi pred glivami, jih ne sadite preblizu skupaj. Med sadikami naj bo razdalja vsaj 4 metre. Pred prezimovanjem odstranite vse plodove in vsako jesen prekopljite zemljo v bližini drevesa.
Da bi se v prihodnosti izognili težavam z moniliozo, lahko kupite posebne sorte dreves, ki so odporne na to bolezen.