“ljudsko” zdravilo za zamašitve: ali je res mogoče vrelo vodo zlivati v umivalnik

Ugotovite, ali lahko vrelo vodo zlijete v umivalnik iz različnih materialov – nič več zmede.

Ali je mogoče vročo vodo spustiti v umivalnik – odgovor strokovnjaka / kolaž Moje, foto: depositphotos.com

Mnoge gospodinje so navajene, da v kuhinjsko korito, ko se zamaši, nalijejo vrelo vodo – ta metoda velja za eno najučinkovitejših pri pojavu zamašitev. Vendar pa so strokovnjaki pojasnili, zakaj v kuhinjsko korito v resnici ne smete zlivati vrele vode in zakaj morate v korito dati sol.

Kaj se zgodi, če zlijete vrelo vodo v pomivalno korito – resnične posledice

Na to vprašanje ni nedvoumnega odgovora. Odvisno je od vrste vodovodne napeljave, nameščene pod odtokom v kuhinji, natančneje od materiala cevi. Kovinske cevi so odporne na visoke temperature vode, material, kot je PVC, pa se sčasoma poškoduje. In ker ima danes večina domov pod kuhinjskimi pomivalnimi koriti nameščene PVC cevi, noben licenciran vodovodar ne bo priporočil uporabe vrele vode za čiščenje zamašene odtočne cevi.

Preden zlijete vrelo vodo v pomivalno korito, je pomembno razumeti, da PVC cevi prenesejo vročino, vendar ne vode s temperaturo do 100 stopinj C. Zato bo redno izpostavljanje kuhinjskih cevi vreli vodi le zmehčalo ali stopilo njihove spoje (ki so običajno zlepljeni z lepilom). Sčasoma se vodovodne cevi poslabšajo in začnejo puščati, kar zahteva takojšnje popravilo ali zamenjavo.

Upoštevati morate tudi vrsto kuhinjskega korita, v katerega boste točili vročo vodo. Na primer, porcelanasto kuhinjsko korito lahko zaradi vročine sčasoma poči.

Od tu je jasno, zakaj vrele vode ne smete zlivati v pomivalno korito – to ni rešitev, ki bi vam dolgoročno pomagala. Takšno dejanje bo povzročilo, da bodo maščobe in ostanki potovali še dlje po odtoku in se prilepili na njegove robove, kar bo otežilo njihovo odstranjevanje.

Zato bo redna uporaba te metode za odmašitev odtoka kuhinjskega korita v bližnji prihodnosti povzročila le še večjo in trdovratnejšo zamašitev . Za reševanje te težave pa boste sčasoma potrebovali pomoč profesionalnega vodovodarja.

Ali lahko v plastične cevi ves čas vlivate vrelo vodo

Zlivanje zelo vroče vode v kuhinjsko korito ni najboljši način za odpravljanje zamašitev. To ima dolgoročne posledice in v ta namen boste potrebovali zelo veliko količino vrele vode. S tem boste poškodovali cevovod, preden boste sprostili zamašitev.

Obstaja več metod, h katerim se lahko zatečete z lastnimi rokami, na primer z uporabo bata ali vrvi za odstranjevanje zamašitev. Še bolje pa je, da za preprečevanje zamašitev preprosto ne zlijete mastnega olja v umivalnik.

Odgovor na vprašanje, ali lahko vrelo vodo zlijete v umivalnik, je odvisen od materiala, iz katerega so izdelane vaše cevi. Kovina je trpežnejša in lažje prenese vročo vodo, medtem ko se plastika zaradi takšnega udarca zelo hitro poškoduje. Poleg tega lahko zlivanje vrele vode v umivalnik povzroči poškodbe in opekline – varčujte tudi svoje zdravje.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc