Povedali vam bomo, koliko parov čevljev lahko operete v pralnem stroju in ali se to sploh splača.
Kako pravilno oprati superge v stroju / depositphotos.com
Če ne veste, ali je mogoče superge v pralnem stroju prati skupaj z oblačili, ste prišli na pravo mesto. Povedali vam bomo, kako to dejavnost opraviti brez neželenih posledic.
Zakaj čevljev ne smete prati v pralnem stroju – da jih ne pokvarite
Bodite pozorni na material, iz katerega so čevlji izdelani. V pralnem stroju je strogo prepovedano prati usnjene, semiš, lakirane, nubuk čevlje – tiste, za katere so vam ob nakupu svetovali, da jih očistite le s posebnimi pršili, krtačami ali jih samo obrišete s krpo.
Prekomerna vlaga in udarci ob boben stroja povzročijo izgubo videza, barve, kršitev funkcionalnosti. Najverjetneje bodo takšni čevlji brezupno uničeni.
Čevlje iz katerih materialov je treba prati:
- bombaž in druge naravne tkanine;
- poliester;
- najlon in drugi sintetični materiali.
Prav tako se je bolje odpovedati samodejnemu pranju, če je zgornji del čevljev kombiniran – vsebuje aplikacije, vložke iz materialov, ki lahko trpijo, zakovice, loke, kamenčke in podobno. Tudi svetlečih superg se ne sme prati, temveč le obrisati.
Pri kakšni temperaturi prati čevlje – nižja kot je, bolje je
Visoke temperature bodo negativno vplivale tudi na tekstil, ki je odporen na avtomatsko pranje. Tekstilni zgornji deli lahko zbledijo ali se odmaknejo od podplata, vložki pa se lahko deformirajo ali popolnoma odlepijo.
Optimalna temperatura je 30 stopinj ali manj. Madeži, ki jih je mogoče oprati brez dodatnega krtačenja, bodo zlahka izginili tudi v hladni vodi, vendar bo madeže po pranju še vedno treba predhodno obdelati ali ročno krtačiti.
Na kakšen način prati čevlje v pralnem stroju, je precej enostavno določiti. Če pralni stroj nima načina za pranje čevljev, ima pa program “Šport” – lahko ga izberete. V vseh drugih primerih izberite občutljivo pranje ali program za sintetiko, temperatura – 30 stopinj.
Če govorimo o tem, ali lahko športne copate perete v pralnem stroju skupaj z oblačili – praviloma je bolje, da ne. Nekatere stvari lahko polimerizirajo trenirke, če je material zgornjega dela ali podplata bolj občutljiv kot druga oblačila v bobnu.
Poleg tega je to tudi higiensko vprašanje. Zagotovo ne želite prati športnih copat s spodnjim perilom ali drugimi predmeti, ki pridejo v stik z vašim telesom. Če pa ste podplat predhodno očistili s krtačo in milom ter ročno odstranili umazanijo in pesek z materiala, lahko superge operete na primer s suknjičem – če ste prepričani, da se ne polira.
Na vprašanje, koliko parov čevljev lahko operete v stroju, ni enoznačnega odgovora, vse je odvisno od čevljev. Če gre za navadne športne copate, ni priporočljivo prati več kot dva para hkrati, lahko dodate par hišnih copat na mehkem podplatu. Pretirano zibanje pri vrtenju bobna lahko povzroči pretrganje jermena ali razbitje stekla v vratih, zato je bolje, da ne tvegate.
Če gre za lahke copate iz blaga na tankih podplatih, copate, otroške čevlje – dovoljeno je več. Najpomembnejše je, da boben napolnite največ do ene tretjine.
Preberite si tudi: “Včasih je bilo v bobnu veliko denarja, zato je bilo potrebno, da se je v njem odvijal tudi šport:
Prej je Moje povedal, kako frotirnim brisačam vrniti mehkobo – deluje tudi pri starih brisačah.