Kako razumeti, kam naliti balzam za perilo, in kako ga pravilno uporabiti pri ročnem pranju – preberite v gradivu.
Kako uporabiti balzam za perilo v pralnem stroju / depositphotos.com
Balzam za izpiranje perila se uporablja, da stvari po pranju ne postanejo toge in prijetno dišijo. V tem članku vam povemo, zakaj potrebujete tri predale v pralnem stroju in kdaj ne smete uporabiti balzama.
Prej je Moje pisal o tem, zakaj stvari ne smete prati pri 40 stopinjah – ta napaka vas bo drago stala.
Zakaj potrebujete tri predale v pralnem stroju – kompetentna izbira
Za začetek predlagamo, da razumemo, katere načine je bolje izbrati za učinkovito pranje perila. Obstajajo tri stopnje umazanosti perila:
- šibka – če je bila stvar nošena 1-2-krat, na njej ni bilo madežev in jo je treba le osvežiti, preden jo damo v omaro;
- srednja – če je treba stvar ali perilo temeljito oprati;
- heavy – če se pralni stroj uporablja za zelo umazane predmete, kot so delovni kombinezoni, s katerih se izloča veliko umazanije. Prehajanje skozi celoten cikel pranja skupaj z njo v bobnu stroja je preprosto neprimerno, saj se bo pomešala z milno raztopino in motila kakovost pranja stvari.
Za prvi primer je dovolj, da uporabite funkcijo hitrega pranja, če je v vašem stroju na voljo. Če takšne funkcije ni – izberite način za sintetiko pri temperaturi 30 stopinj, to bo najkrajši cikel pranja. Priporočamo način za sintetiko, saj dandanes skoraj vse tkanine vsebujejo umetna vlakna in je bolje, da na način za bombaž perete le posteljnino (seveda, če ne gre za svilo in če ne govorimo o izdelkih iz volne in drugih posameznih vrst tkanin).
Pri srednji stopnji onesnaženosti nastavite temperaturo 40 stopinj – gre za daljši program. Pri močni umazaniji pa stvari potrebujejo način s tako imenovanim predpomivanjem, ko se po začetnem nastavljanju vode stvari nekaj časa vrtijo v bobnu, umazanija se odlušči in odcedi, nakar se ponovno napolni z vodo, stroj pa preide na glavni cikel.
Da bi zagotovili, da so med tem stvari tudi v milni raztopini, so potrebni različni predali za pralni prašek. Praviloma so označeni z rimskimi številkami: I za predpranje in II za glavni cikel. Pomembno je, da ne prekoračite najvišjih vrednosti, ki so označene za polnjenje predalčkov. V nasprotnem primeru bo preveč pene, ki je stroj ne bo mogel odstraniti in bo ostala v bobnu tudi po koncu postopka.
Kdaj v pralni stroj vlijemo balzam in kaj storiti, če ga niste dodali pred začetkom pranja
Tretji predalček je namenjen načinu izpiranja in vanj se dodaja balzam. Nahaja se lahko pred ali za obema predaloma za prašek in je označen z znakom v obliki rože. Kako deluje predalček za balzam v pralnem stroju: skozi ta predalček se po odtekanju in izpiranju milne vode dovaja čista voda, zadnje izpiranje pa se opravi z dodanim balzamom.
Če ste torej pred pranjem pozabili dodati balzam, lahko pred načinom “Izpiranje” prekinete stroj in ga nalijete v potreben predalček, nato pa ponovno zaženete program. Balzam lahko vlijete tudi neposredno v boben, vendar vam ne priporočamo, da ga vlijete neposredno na oblačila. Lahko namreč razjeda barvo na barvnih predmetih ali pušča madeže na belih predmetih. To je treba upoštevati tudi pri uporabi pri ročnem pranju. Balzam najprej razredčite v čisti vodi, nato ga tam pustite 10-20 minut in ga takoj izžemite.
Preberite si tudi: “V primeru, da je v času, ko je bil izdelek v uporabi, vgrajen, je bilo potrebno, da je bil izdelek vgrajen, je bilo potrebno, da je bil izdelek v uporabi:
Pomembno je tudi opozoriti, da pri pranju predmetov iz najlona, kot so nogavice ali bluze, ter predmetov iz svile, ki so impregnirani z vodoodbojno impregnacijo, ni treba dodajati balzama. Kondicioner bo povzročil nepopravljivo škodo na takšnih tkaninah – lahko se zmanjša elastičnost, izgubi funkcionalnost ali pa se na njih preprosto pojavijo madeži.