Poznati morate nekaj pravil, kako pravilno jesti po vadbi in pred vadbo, da telesu ne boste naredili resne škode.
Kopiranje povezave
Kdaj lahko jeste po vadbi / kolaž: Glavred, foto: depositphotos.com/ posnetek zaslona
Če želite shujšati in ohraniti telo v želeni obliki, je pomembno, da izpolnite dve točki – da si zagotovite telesno aktivnost in se držite pravilne prehrane. Pogosto pa se lahko pojavi vprašanje, kdaj jesti – pred ali po treningu, in kako to storiti pravilno, da si ne bi škodovali.
Priporočamo vam tudi branje naslednjega gradiva: Najboljši preizkus pozornosti: v 9 sekundah morate najti ptico na drevesu.
Fitnes trenerka Anita Lucenko je povedala, koliko časa ne smete jesti pred treningom in ali lahko jeste po treningu.
“Kako jesti pred in po vadbi? Najprej razmislimo o tem, ali je mogoče trenirati na prazen želodec in ali bo to pomagalo na primer pri hujšanju. Ne bo vam pomagalo shujšati – pozabite na to idejo, vendar morate natančno vedeti, kako se počutite. Jaz na primer rad treniram, ko še nisem jedel. Potrebujem namreč vsaj uro in pol do dve uri, da mine, da je moje telo sposobno trenirati. Če imam zjutraj predviden trening, zanj seveda ne jem,” je dejal trener.
Če pa čutite, da se vam vrti in je zelo pomembno, da jeste, želite jesti in razmišljati o tem, potem ne smete biti potrpežljivi – bolje je, da jeste.
Koliko časa po jedi lahko začnete z vadbo?
Tudi če ste pojedli lahek zajtrk, morate vsekakor trenirati vsaj 40 minut. Stvar je v tem, da ko začnejo delovati naše mišice, želodec in celoten prebavni sistem prenehata delovati. Zato se morate odločiti za eno stvar – bodisi za trening bodisi za prehranjevanje v določenem časovnem obdobju. To je kot v naravi: ali bežimo pred tigrom ali pa sedimo, se sprostimo in jemo, pravi trener.
“Torej imamo možnost, da bodisi treniramo in takoj zatem lahko vzamemo zajtrk, bodisi zajtrkujemo in po 40 minutah, uri, dveh urah potem že treniramo,” je opozorila.
Kako trenirati pred ali po kosilu ali večerji?
Če trenirate pred ali po kosilu ali pred ali po večerji, je pomembno, da izračunate, koliko časa je minilo od prejšnjega obroka.
“Svojih obrokov ne štejemo od treninga, temveč od prejšnjega obroka. Razmik med našimi obroki naj bo vsaj 3 ure, lahko pa je tudi daljši. Recimo, da zajtrkujem in nato dve uri pozneje treniram. Moja vadba je na primer trajala eno uro. Skupaj torej že 3 ure po obroku. Ali lahko jem po tem, imam kosilo? Da, seveda, če želite, lahko, saj so od zajtrka minile že 3 ure. To je dovolj časa za prebavo prejšnjega obroka. Ali lahko jem ne 3, ampak 4 ure po prejšnjem obroku? Da, seveda. To pomeni, da od prejšnjega obroka odštejemo najmanj 3 ure,” je pojasnila Anita Lucenko.
Kako jesti po treningu?
Toda če ste po 40 minutah vadbe pojedli zajtrk, bi morali jesti takoj po vadbi? Trener opozarja, da ne. Opozorila je, da je napačno misliti, da bi morali takoj po vadbi nekaj pojesti, da bi imeli v telesu pravo količino beljakovin za izgradnjo mišic.
“Ne pozabite, da bo hrana, ki smo jo pravkar pojedli, več ur potovala po vseh naših sistemih. In tako beljakovine, ki ste jih pojedli za zajtrk, ali beljakovine, ki ste jih pojedli zvečer, še vedno obstajajo in gredo skozi procese. Pri tem je pomembno, ali imate normo beljakovin za svoje telo, za svojo težo. Zato je to vprašanje: ali je vaša prehrana uravnotežena ali pa jeste samo žemljice, kruhke, sladkarije in tako naprej,” je poudarila Anita Lucenko.
Opozorila je tudi, da bi se moral vsak človek naučiti občutiti, koliko ur je dovolj po obroku, da bi bilo že udobno trenirati.
“Ali lahko treniramo po kosilu? Če je naše kosilo dovolj polno, da…. Poznam ljudi, ki ne morejo trenirati, če je po kosilu manj kot 2,5-3 ure. To je že odvisno od našega sistema. Zato izberite svojo možnost in računajte od prejšnjega obroka. Ni nujno, da pred treningom jeste ali ne jeste. Toda po obroku morate počakati 40 minut ali več, saj če bo minilo manj časa, vam bo pri treningu neprijetno, ta hrana pa se med telesno dejavnostjo ne bo prebavila,” je dejal trener.
Oglejte si videoposnetek, v katerem je Anita Lucenko pojasnila, kako jesti pred in po treningu:
Kdo je Anita Lutsenko
Anita Lucenko je ukrajinska športnica, profesionalna trenerka, znana strokovnjakinja za hujšanje, televizijska voditeljica (Zvazheni ta Shaslivi). Je mojstrica športa in srebrna evropska prvakinja v športni aerobiki, večkratna prvakinja Ukrajine v aerobiki in fitnesu, navaja Wikipedija.
Anita Lucenko je prej prikazala najboljše ogrevanje pred vadbo – preproste vaje za 6 minut za “ogrevanje” telesa. Le 6 minut je dovolj, da telo ustrezno pripravite na trening in preprečite poškodbe med telesno dejavnostjo.
Prav tako je prej Anita Lutsenko pokazala 6 najboljših vaj za zadnjico in trebušne mišice – samo 12 minut za popolno telo. Trenerka je prikazala učinkovito vadbo, ki bo pomagala napumpati zadnjico, noge in trebušne mišice.
Morda vas bo zanimalo tudi:
Če opazite napako, označite potrebno besedilo in pritisnite Ctrl+Enter ter o tem obvestite uredništvo.