Čiščenje dimnika s saj, ki se usedajo pri kurjenju lesa, je potrebno zaradi varnosti in učinkovitega delovanja kamina ali štedilnika.
Kako pravilno očistiti dimnik – nasveti / foto depositphotos.com
Preden začnete uporabljati kamin ali štedilnik, morate obvezno preveriti in po potrebi očistiti dimnik. Razlog za to so pravila delovanja, med drugim tudi – požarna varnost.
Pri zgorevanju trdnega goriva dim, ki se sprošča, vsebuje delce saj in katranov, ki se usedajo na stene dimnika. Ti odpadki se lahko zlahka vžgejo in povzročijo požar. Nezadosten prepih pa povzroči kopičenje ogljikovega monoksida v prostoru – ta nima vonja, smrt pa nastopi hitro. Se sliši žalostno? Zato morate redno čistiti dimnik v svojem domu.
Mimogrede, že prej smo vam povedali, katerih drv za štedilnik ne smete uporabljati in katera lahko zakurite.
Kako očistiti dimnik – mehansko čiščenje
Dimnik lahko sami očistite saj doma ali pa se obrnite na strokovnjake. Pokličite mojstra – najlažja in najbolj priročna možnost, vendar stane denar, pogosto pa so takšne storitve užitek, ki ni na voljo vsakemu Ukrajincu.
Če se odločite, da boste dimnik poskusili očistiti sami, boste potrebovali posebno krtačo. Njen premer mora ustrezati velikosti vašega dimnika, vendar je sprejemljivo, če je krtača večja za en ali dva centimetra.
Za čiščenje dimnika boste potrebovali posebno krtačo / foto depositphotos.com
Takšne krtače so na voljo v plastični in kovinski izvedbi. Prva je mehkejša in ne pušča prask, vendar hitreje izgubi svoje lastnosti; druga – bolj odporna proti obrabi in učinkovita, vendar lahko pusti poškodbe na cevi. Zato krtačo za cevi izberite glede na material cevi:
- dimnik iz nerjavnega jekla – bolje je vzeti plastično;
- opečna gradnja – dobro se bo obnesel kovinski.
Dimnik v zasebni hiši lahko očistite tako od zunaj kot od znotraj.
Če se odločite za čiščenje od zunaj, se morate povzpeti na streho (ne pozabite na varnost in se privezati z varnostnim pasom). Na krtačo pritrdite 1-3-kilogramsko utež in nanjo privežite dobro vrv. Utež spustite v dimnik in s krtačo krtačite gor in dol. Da preprečite, da bi saje letele v prostor, zaprite vrata kurišča.
Dimnik lahko očistite saj od zunaj hiše / foto depositphotos.com
Za čiščenje iz notranjosti bo potrebna gibljiva cev, ki jo privijete na krtačo. Ali pa boste morali kupiti krtačo s teleskopskim izvlečnim ročajem. Načelo delovanja je enako – krtačo potisnite navzgor in jo nato spustite. Po potrebi postopek ponovite.
Dimnik lahko očistite iz notranjosti hiše / foto depositphotos.com
Ne pozabite, da se morate zaščititi pred sajami – nadenite si očala, respirator in masko. Poskrbite tudi, da v prostoru ne bo prepiha, saj boste v nasprotnem primeru še vedno in hišo od saj odplaknili.
Čiščenje dimnika od saj s kemikalijami
V prodaji so posebna sredstva, ki se dodajo v kurišče med izgorevanjem goriva. S to metodo se verjetno ne boste spopadli z resnimi usedlinami, za preprečevanje pa bo delovala odlično. Pomagala bo tudi v kombinaciji z mehansko metodo, če ločeno nobena od njih ni bila dovolj učinkovita.
Takšne kemikalije sproščajo posebne pline, pod vplivom katerih se katran posuši, razpoka in se odstrani. Če te kemikalije dodajamo redno, npr. enkrat na mesec, mehansko čiščenje morda sploh ne bo potrebno!
Kako očistiti dimnik saj z ljudskimi sredstvi
Dimnik lahko očistite saj tudi s tako imenovanimi ljudskimi metodami, kot so krompirjevi olupki, sol ali osikov les. Nismo prepričani, da so te metode dovolj učinkovite in varne.
Preberite si tudi: “V primeru, da je dimnik v celoti zaprt, je potrebno, da ga zaščitite pred poškodbami:
Pri sežiganju krompirjevih olupkov se škrob skupaj z dimom dvigne v dimnik in se absorbira v usedline. Saje se razgradijo in odpadejo. Opazili ste, da je to nekoliko podobno kemični metodi?
Gorenje osikinega lesa poteka zelo hitro in pri zelo visokih temperaturah saje preprosto izgorejejo. Če pa se odločite za ta korak, bodite previdni, saj lahko povzroči požar.
Tudi k ljudskim zdravilnim sredstvom spada kamena sol. Z njo potresemo drva, pri gorenju pa sol “veže” saje in ne dovoli, da bi se usedle na stene.
Čiščenje dimnika kamina lahko opravite tudi sami / foto depositphotos.com
Kot lahko vidite, je čiščenje dimnika od saj povsem mogoče tudi sami. In to ne le za popolno odstranitev, temveč tudi za upočasnitev njihovega nastanka. Ne pozabite le na varnostne ukrepe.