Dejansko ima tak izraz korenine že v antičnih časih.
Kaj pomeni “po doščiku v četrti”/ kolaž: Glavred, foto: posnetek zaslona, unsplash.com
Danes je precej pogosto slišati izraz “pislya doshchiku v qer”, vendar vsi ne vedo, kaj pravzaprav pomeni in kako je nastal.
Priporočamo tudi branje naslednjega gradiva: Uganka za IQ test: le najbolj pozorni bodo našli mačko v 11 sekundah
Znani lokalni učitelj in jezikoslovec Oleksandr Avramenko je v svoji lekciji razložil pomen tega frazeološkega izraza in povedal zgodovino njegovega nastanka.
“Danes se bomo pogovarjali o frazeološkem frazemu “pislya doshchiku in qters”. Ugotovili bomo, zakaj ta izjava omenja četrtek in zakaj po dežju,” – je povedal jezikoslovec.
Pojasnil je, da se odgovor na to vprašanje skriva v slovanski mitologiji.
“Perun je poganski bog vojne, sonca, pomladi in plodnosti. Bil je zavetnik kmetov, odgovoren pa je bil tudi za dež, grom in strele. Vsak četrtek so Peruna žrtvovali in ga prosili, naj pošlje dež. Toda pogosto so si četrtki sledili drug za drugim in na nebu ni bilo niti oblačka. Tako je nastal ironični izraz “pislya doshchiku v q”, torej nikoli”, – je pojasnil Avramenko.
Dodal je še, da besedo četverec pišemo brez črke “g”, v posrednih primerih pa jo ohranimo: “Četrtek”, vendar “četrtek”, “četrtek”, “četrtek”, “četrtek”.
Oglejte si videoposnetek, v katerem je Avramenko pojasnil, kako je nastal izraz “po dežju v četrtek”:
Kdo je Aleksander Avramenko?
Oleksandr Avramenko (rojen 7. maja 1971, Kamyševaha, Zaporožja) je lokalni učitelj, raziskovalec in popularizator ukrajinskega jezika, pisatelj, literarni kritik, televizijski in radijski voditelj. Učitelj najvišje kategorije, metodik, izredni profesor. Častni delavec ukrajinske vzgoje in izobraževanja (2017).
Vodja delovne skupine za razvoj programov zunanjega neodvisnega ocenjevanja znanja iz ukrajinskega jezika in književnosti. Sestavljavec priročnikov za državno zaključno spričevalo v lokalnih šolah.
Avtor več kot 50 učbenikov in priročnikov za lokalni jezik in književnost; edinstvenih samoukinitev “naš krajan jezik v 20 lekcijah” (2014), “100 ekspresnih lekcij ukrajinščine” (2016), piše Wikipedia.
Prej je jezikoslovec Oleksandr Avramenko povedal, kako se pravilno reče – “gumica” ali “gumica” za lase. V takšnem kontekstu pogosto prihaja do napačne rabe besed.
Prav tako je prej jezikoslovec Avramenko povedal, kaj pomenita “tsmuliti” in “gainuvati”. Pomena teh besed ne poznajo vsi, zato se lahko, ko jih slišimo od druge osebe, zlahka zmedemo.
Morda vas bo zanimalo tudi:
Če opazite napako, označite potrebno besedilo in pritisnite Ctrl+Enter ter o tem obvestite uredništvo.