Zakaj rdeča pesa v boršču izgubi barvo, kako se temu izogniti in kaj dodati za bogat okus – preberite v članku Moje.
Kaj dodati boršču za izboljšanje okusa – nasveti / depositphotos.com
Zgodovinarji pravijo, da so v Kijevski Rusiji boršč prvotno kuhali iz borščovika – od tod tudi ime jedi. Kasneje so ji dodali rdečo peso, v 19. stoletju pa še krompir. Moje vam bo razkril skrivnosti kuhanja popolnega boršča, ki ga še niste poskusili.
Prej smo govorili o tem, kako skuhati pravi lokalni boršč po klasičnem receptu.
Popoln rdeči boršč – glavne skrivnosti
Vsi vemo, da obstaja veliko različnih receptov za boršč – vsaka gostiteljica ima svoje odtenke in kulinarične trike. Vendar pa obstaja nekaj obveznih pravil, ki jih je treba upoštevati, da boste na koncu dobili bogat in okusen boršč.
Juha
Meso je treba obvezno preliti s hladno vodo, kuhati le na nizki temperaturi in redno odstranjevati peno. To je potrebno, da bo boršč ostal prozoren. Če ne veste, katero meso je najboljše za boršč, potem si zapomnite – samo s kostjo. To daje bogato strukturo, ne glede na to, kaj uporabite – svinjino, govedino ali piščanca.
Če je juha tudi po naših nasvetih še vedno motna – v lonec dodajte hladno vodo in tekočino zavrite. Dvignila se bo pena, odstranili jo boste in videli, da je juha postala prozorna. Na vprašanje, katere začimbe lahko dodamo boršču, izkušeni kuharji odgovarjajo, da so to lovorjev list in zrna popra – boršču dajo nepozaben okus. Za pikanten okus je bolje dodati tudi celo čebulo.
Rdeča pesa
Številne gostiteljice se pri kuhanju boršča prav zaradi te sestavine srečujejo z različnimi težavami. Najpomembnejša dilema je, kako skuhati boršč, da rdeča pesa ne izgubi svoje barve. Da se ne bi soočili s takšno sitijo, si zapomnite – surove rdeče pese ne smete dodajati v cvrtje. Zagotovila bo okus, vendar bo izgubila barvo, zato jo lahko pred tem skuhate, spečete ali dušite s paradižnikovo mezgo.
Preberi tudi: “Vmesna pesa je bila uporabljena kot dodatek k jušnim kislinam:
Sladkor in kislina
Edinstveno ravnovesje okusa, po katerem je boršč znan, dosežemo z dodajanjem sladkorja – največ 1-2 žlički na petlitrski lonec. Pečen paradižnik ali rdečo peso lahko “posladkate”, vendar morate to storiti. Sladkor ne bo samo načeloma posladkal boršča, ampak bo tudi nekoliko “ublažil” okus paradižnika. Kar zadeva kislino, lahko dodate citronsko kislino ali vlijete malo kisa, potem bo ravnovesje med sladkostjo in kislostjo popolnoma ohranjeno. Najpomembneje je, da kislino dodamo, preden v lonec damo rdečo peso.
Pravilno serviranje
Najboljša dodatka boršču sta svinjska mast in česen. Za zaključek v mešalniku sesekljajte svinjsko mast in česen, posolite, premešajte in nato dodajte boršču. To morate storiti nekaj minut po tem, ko ste razporedili zelje. Nato je pomembno, da pri boršču vztrajate – najbolje je, da traja od 10 do 30 minut. Takrat se bodo vsi izdelki v boršču prepojili s sokom, začimbe bodo dale svoje okuse, jed pa bo bogata in nasitna.
Kako so boršč kuhali v starih časih – recept
Ponujamo vam recept za “Hetmanov” boršč, ki so ga dolgo kuhali v Kijevu. Njegova posebnost je, da se kuha na govejem mesu z dodatkom fižola – to so počeli le v eni regiji.
- govedina – 800 gr;
- krompir – 80 g;
- zelje – 80 g;
- korenje – 1 kos;
- fižol – 50 gr;
- jajčevci – 50 g;
- čebula – 1 kos;
- rdeča pesa – 1 kos;
- kisla smetana – 10 g;
- peteršilj;
- lovorjev list;
- začimbe, sol.
Govedino prelijte s hladno vodo, dodajte čebulo in lovorjev list ter na močnem ognju zavrite. Meso vzamemo ven, narežemo na porcije, juho precedimo, solimo in ponovno zavremo. Skuhajte rdečo peso, jo narežite na slamico, dajte v juho skupaj z mesom in ponovno zavrite. Krompir narežemo na rezine, zelje sesekljamo in dodamo v lonec.
Iz korenja in čebule naredimo pečenko, fižol skuhamo do mehkega, jajčevce podušimo na olju in pretremo skozi sito. Dodajte boršču in kuhajte še 15 minut. Boršč pustimo, da se prekuha, nato pa ga postrežemo s kislo smetano in peteršiljem.