Česa ne smete krmiti gosi: brez mesa in jajc

Povedali vam bomo, kako in s čim hraniti gosi doma ter kateri izdelki so zanje strogo prepovedani.

S čim ne smete hraniti gosi in kaj potrebujete / depositphotos.com

Gosi so zelo inteligentne domače ptice. Ne gojijo jih samo na kmetijah, ampak tudi na majhnih kmetijah. Gosi hitro pridobivajo težo – dobesedno v nekaj mesecih – in veljajo za zelo nezahtevne pri hrani. Vendar jih hkrati ne smemo hraniti z vsem. Povedali vam bomo, česa ne smete dajati goskam in odraslim gosi in kaj jim bo pomagalo pri pridobivanju teže.

Kaj lahko in česa ne smete dajati svojim gosi

V naravi se odrasle gosi prehranjujejo predvsem z rastlinsko hrano, včasih tudi s črvi in majhnimi ribami, vendar jih zaužijejo mimogrede. Gosi takoj po rojstvu ne smete hraniti z zelenjavo.

Kaj dajati goskam:

  • prvi dan samo vodo;
  • drugi, tretji in četrti dan – jajčni rumenjak s sesekljano zeleno čebulo;
  • peti dan lahko uvedemo skuto.

Nato lahko prehrani dodamo sesekljano deteljo, lucerno in koprive, od starosti enega tedna pa pšenično in koruzno kašo. Vsak dan lahko dajemo vedno več zelenja, vendar novi izdelki ne smejo predstavljati več kot 15 % prehrane, opazovati pa je treba, kako se gosenice nanje odzivajo.

Majhne gosenice hranite 5-krat na dan, hrana mora biti vsakič sveže kuhana, saj se hitro kislinava, in močno sesekljana (!).

Gosenice morajo imeti tudi stalen dostop do vode, sprva prekuhane – ne le da jo pijejo, ampak si po jedi tudi splaknejo kljun.

Glavna prepoved – gosenice ne smejo dobiti preveč tekoče hrane. Konsistenca mora biti takšna, da se ob stiskanju v roki drobi. V nasprotnem primeru bo zamašila nosne odprtine dojenčkov, kar lahko povzroči vnetje nosne votline in ti umrejo.

Po 2-3 tednih, ko gosenice odrastejo in se okrepijo, v njihovo prehrano vnesemo več “odrasle” hrane – same že lahko ščipajo travo.

Kaj lahko hranimo doma in kaj jim je prepovedano dajati

V naravi je osnova prehrane gosi rastlinska hrana: trava, semena, koreninice, čebulice, zrnje, jagodičevje, vodne rastline. Kot smo že omenili, lahko ptice jedo tudi žuželke in majhne rake. V domačih razmerah mora biti prehrana ptic čim bolj podobna naravni. Razumemo, s čim jih je treba hraniti.

Ali lahko gosi krmimo s pšenico, ječmenom in koruzo? Gosi se lahko krmijo s pšenico, ječmenom in koruzo, vendar se ne smejo krmiti cela, temveč zdrobljena in kuhana. Če je mogoče, lahko pticam še naprej dajete kašo. Obstajajo tudi posebne pripravljene mešanice pšenice, ječmena in koruze.

70 % prehrane pa naj bi še vedno predstavljalo zeleno: detelja, regrat, koprive. Odrasla gos lahko poje do 2 kg zelenja na dan – na ta način telo nasiti s potrebnimi vitamini. Zato veliko kmetov goji to ptico v topli sezoni, da imajo dostop do svežih zelišč.

Ali se lahko gosi hranijo samo s koruzo? To ni priporočljivo. Tako kot jim ne smete dajati samo pšenice ali ječmena. Prehrana ptic mora biti raznolika – žita se lahko izmenjujejo, poleg tega pa mora biti, kot že omenjeno, na voljo tudi zelenjava. Poleg tega so gosi tudi odlične jedke surovih buč, bučk, lubenic, melon, sezonske zelenjave in sadja. Lahko jih naribate, jim dodate otrobe in sodo (mleto zrnje) in gosi bodo zadovoljne.

V hladni sezoni lahko zelenjavo nadomestite s senom in gosi krmite z žiti. Ali lahko gosi krmimo s kuhanim krompirjem? Da, lahko dajete kuhan krompir in korenje.

Hrana za gos mora vključevati ta osnovna živila:

  • žita – pšenica, ječmen, oves, koruza, ki vsebujejo veliko ogljikovih hidratov in so dober vir energije;
  • zelišča – detelja, meta, kopriva, regrat, so vir vitaminov in mineralov;
  • zelenjava – korenje, buče, bučke, rdeča pesa, ki so prav tako bogate z vitamini in vlakninami;
  • Koreninska zelenjava – krompir, topinambur;
  • beljakovinski dodatki – skuta, kisla smetana, ribja moka, ki so potrebni za rast mišične mase;
  • mineralni dodatki – kreda, kokina, sol, ki so potrebni za tvorbo kosti in jajčne lupine.

Zdaj pa najpomembnejša stvar – s čim ne smete hraniti gosi:

  • sveže požeta rž – treba jo je sušiti 3 mesece;
  • pokvarjena hrana – npr. plesniv kruh, žita, okužena z mikotoksini ali pokvarjeno hrano, kaljeni in zeleni krompir;
  • mastna živila – npr. ocvrto in mastno meso, svinjska mast;
  • slana živila – drobtine, prekajeno meso, čips itd;
  • sladkarije – piškoti in drugo pecivo, sladkarije.

Ali lahko gosi dobijo svež kruh? Tudi to ni priporočljivo. Kruh ni naravna hrana za gosi in v njem je malo hranilnih snovi. Če boste gosi hranili s kruhom, se bodo preprosto zredile in imele prebavne težave.

Še nekaj: vsa zelišča niso dobra za gosi – nekatera lahko povzročijo prebavne motnje in manjšo produktivnost ter celo smrtnost.

Za gosi so nevarna naslednja zelišča:

  • osamelec,
  • manšeta,
  • gosja noga.

Gosi so inteligentne ptice in se jim običajno same izogibajo, če pa so lačne, se lahko nasitijo. Zato, če gosi pošljete na travnik ali k vodnemu telesu, najprej preverite območje paše in ptice nahranite z zelenjem.

Prej smo vam povedali, kako hraniti kokoši nesnice za boljšo nesnost.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc