Brez žmolk in zatikanja: imenovan je bil najboljši material za posteljnino

Preberite, kateri material za posteljnino je najboljši in zakaj je to pomembno vedeti.

Kako izbrati posteljnino – nasveti / depositphotos.com

Vprašanje izbire rjuh, prevlek za vzglavnike in prevleke za odejo je vedno pereče, saj nihče ne želi spati na neudobnem, šumečem ali spolzkem materialu. Le malo gospodinj ve, kako izbrati material za posteljnino, da bi bila prijetna na otip in služila čim dlje. Moje je to ugotovil in je pripravljen to deliti.

Najkakovostnejši material za posteljnino – kakšne možnosti so na voljo

Da bi razumeli, kateri je najboljši material za posteljnino, je treba preučiti najpogostejše ter se seznaniti s prednostmi in slabostmi vsakega od njih.

To je eden izmed najbolj priljubljenih materialov za šivanje prevlek za vzglavnike, rjuh in prevlek za odeje. Bombaž se ne boji visokih temperatur, se ne raztrga, odlično absorbira vlago. Vendar obstaja tveganje, da bo bombažno perilo po pranju “sedlo” (če ne boste upoštevali temperaturnega režima), prav tako pa se takšen material zelo mečka. Poleg tega je komplet iz naravnega bombaža zelo drag, proizvodna različica pa je izdelana z dodatkom škodljivih toksinov.

Ena najcenejših možnosti, ki jo lahko izberete, če imate omejen proračun. Prednost poliestra je, da je lahko perilo iz njega popolnoma različnih barv, je videti odlično novo, se ne mečka, ne “sedi”, vpija vlago in vonjave. Vendar upoštevajte, da je poliester sintetičen, ne “diha” dobro, zato na takem perilu ne bo mogoče spati v vročini. Poleg tega je zelo naelektren, kar prav tako ni prijeten odtenek.

Vrhunska različica posteljnine, ki pa je videti čudovito – draga in bogata. Velja, da svila najmanj “zbira” bakterije, zato so svilene vzglavnike, rjuhe in prevleke za odeje priporočljive za alergike in ljudi z občutljivo kožo. Vendar je svila zelo spolzka – spanje na njej ni ravno udobno, poleg tega pa jo morate prati previdno, po možnosti ročno, da ne pokvarite tkanine. Pomembno je tudi vedeti, da svilenega perila ni mogoče namakati, beliti, ždimati ali likati pri visokih temperaturah.

To perilo je izdelano iz celuloze, zaradi katere je viskozna posteljnina prijetna in mehka na otip. Tkanina dobro diha, vendar ne vpija dobro vlage, zato ni primerna za vroče vreme. Viskoze ne smete prati v vroči vodi in pri visokih hitrostih, prav tako ni priporočljivo uporabljati belil.

Ena najbolj ekoloških in telesu prijetnih tkanin, poleg tega velja, da lan zdrži do 200 pranj, kar lahko štejemo kot zagotovilo za trajnost. Laneno posteljno perilo ima odlično termoregulacijo (v vročini hladno, pozimi toplo), je močno in trpežno. Če iščete posteljnino, ki ne tvori žmolkov, jo je vsekakor vredno kupiti. Med pomanjkljivosti sodi sposobnost, da se po pranju zmečka in “sede”. Pravo laneno perilo je dražje od bombažnega, zato ga ne moremo označiti za univerzalno možnost.

Katera posteljnina je kakovostnejša – preučite tkanje niti

Pomembno je vedeti ne le, iz katere tkanine je najbolj trpežna posteljnina, temveč tudi, kakšno je tkanje niti. Zelo pogosto proizvajalci pri njih navedejo sestavo in ne materiala, iz katerega je komplet izdelan.

Material saten za posteljnino je izdelan iz niti dveh vrst – napačna stran bo hrapava, sprednja stran pa gladka. Saten je tanek, vendar gostejši od kalica, prijetno drsi po telesu. Dobro zadržuje toploto, kar je dobro pozimi, slabo pa poleti – lahko je vroče. Če takšnega perila ne perete pravilno, se v njem sčasoma pojavijo žmolki in zatrdline. To tkanje pogosto najdemo v kompletih iz bombaža, viskoze in poliestra.

Najpreprostejše in najbolj enostavno tkanje je križno tkanje, ki je sestavljeno iz enakih niti, ki se po dolžini zgostijo. Če se dotaknete kalica, bo hrapava. Za kaliko je najlažje skrbeti (tkanina je nezahtevna za pranje), je poceni, odlično zadržuje toploto in prepušča zrak, kar je pomembno za posteljnino za zimo. Najpogosteje so kompleti iz kalike izdelani iz bombaža.

Tkanje je enako kot pri kaliku, vendar niti niso enake, temveč so različno debele. Zaradi tega je posteljnina bolj gladka, sijajna in lažje drsi po telesu. Poplin je debelejši od satena, vendar stane manj – če potrebujete univerzalen trpežen komplet v srednjem cenovnem razredu, se je najbolje odločiti za poplin.

Zelo pogosta možnost za izdelavo rjuh na elastičnem traku, obstajajo pa tudi polni pleteni kompleti. Dobro se razteza, ima hipoalergene lastnosti, lahko je frotirna (idealna za zimo). Kakovost bombažnih pletenin je odvisna od cene – drag komplet bo zdržal več let, poceni pa se bo hitro prekril z žmolki in škrgami.

Glede na zgoraj navedeno razumite, da če želite kupiti mehko posteljnino – tkanino zanjo lahko izberete katero koli, izhajajoč iz svojih prednostnih nalog. Vsak material ima svoje pomanjkljivosti in prednosti, za vsako osebo so lahko drugačne.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc