5 stavkov, ki jih je pomembno vsak dan povedati otroku

Otroci zelo dobro zaznavajo vse besede svojih staršev: naj gre za pohvalo ali nezadovoljstvo. Pomembno je, da izberemo prave besede in da vemo, katerih besed otrokom ne smemo reči, da jih ne prizadenemo.

Kaj morate vsak dan povedati svojim otrokom / foto depositphotos.com

Vsak starš sanja, da bi njegov otrok odraščal zdrav ne le fizično, temveč tudi duševno. V ta namen je treba v hiši vzdrževati vzdušje topline, ljubezni in dobrega počutja. Za doseganje zaupnega odnosa z otrokom bodo pomagale prave besede. Skupaj se naučimo, kaj je treba vsak dan reči otrokom in katerih besed otrokom ne smemo izreči.

5 stavkov, ki jih morate reči otroku

Stavki, ki jih je treba reči otrokom, so pravzaprav elementarni. Vendar pa mnogi odrasli zaradi utrujenosti po delu, nenehne zaposlenosti in drugih stvari žal preprosto pozabijo povedati svojemu otroku. Vzemite si čas, pogovorite se z otrokom o tem, kako je minil njegov dan, pohvalite ga za uspehe in se mu zahvalite za pomoč. To bo malčku zagotovo pomagalo, da se bo počutil samozavestnega in ljubljenega.

  • Rad te imam – mnogim odraslim ta fraza ne pomeni več ničesar, saj je že zdavnaj obrabljena in izrabljena, vendar ne otroku. Ne obotavljajte se mu povedati o svojih čustvih.
  • Ti zmoreš – to je nekaj, kar bi morali otrokom vedno in skoraj vsak dan reči. Navsezadnje otroci vsak dan naredijo nekaj novega zase in potrebujejo vašo podporo.
  • Zaupam ti, verjamem vate – ta stavek bo dodal moč in samozavest ne le otrokom, ampak tudi odraslim.
  • Hvala za pomoč – po opravljenem delu je pomembno, da otrok začuti, da je bil njegov trud opažen. Pohvalite ga in se mu zahvalite za njegov trud, tudi če gre za majhno stvar.
  • Ponosen sem nate – ta stavek otroku daje zaupanje v lastne sposobnosti in krepi samospoštovanje.

Katerih besed ne smete reči otrokom

“Poglej, kako dobro se ta otrok obnaša, ti pa ne.” Ne razvrednotite otrokovih dejanj in ga ne primerjajte z drugimi otroki. Vaš otrok je edinstven in ne sme biti podoben vsem drugim.

“Tukaj sem pri tvojih letih.” Še ena fraza, zaradi katere se otrok počuti manjvrednega v primerjavi z drugimi.

“Ti tega ne zmoreš, daj mi, da to naredim sam.” Ta stavek v otroku vzbuja nezvestobo. Namesto tega otroku ponudite pomoč.

Ne pozabite, da če je otrok zaskrbljen, užaljen ali razdražen zaradi svojega neuspeha, ga ne grajajte. Nasprotno, bolje je, da otroka v takšni sitiji pohvalite in ste pozorni na njegove uspehe.

Preberite si tudi: “V primeru, da se otrok ne znajde, je treba poskrbeti, da se mu ne bo nič zgodilo:

Katere ljubeče besede lahko rečemo otroku

Ko se pogovarjate z otrokom, ne oklevajte pri uporabi pomanjševalnic in naklonjenih oblik besed. Da, vi ste velika, resna in odrasla oseba, otrok pa je majhen in nezaščiten. Pomembno je, da začuti vašo nežnost.

Naj otroci v svojem nagovoru slišijo takšne epitete: ljubček, najljubši, zlati, diamant, dragi, sonček, ljubek, ti si moj sonček, moja mala, moja pridna deklica itd.

Ko se pogovarjate z otrokom, je prav tako pomembno, da govorite z mirnim in prijaznim tonom glasu. Otrok bo prepoznal jezen in razdražen ton starša, ki ga ni mogoče skriti za nobenimi naklonjenimi besedami.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc